Dobrovolník 2011

TOPAS > Pomáháme ostatním > Dobrovolník 2011

Že dobrovolnictví je věc chvályhodná, ví každý. Málokdo však ví, že v loňském roce Krajský úřad Středočeského kraje vyhlásil soutěž Dobrovolník 2011, v níž ocenil jednotlivce i sdružení, kteří neváhají bezúplatně věnovat svůj volný čas ostatním.

 

Ochotná a nezištná práce pro druhé, má zvláště na západ od našich hranic svou dlouholetou tradici. Dobrovolníci pomáhají  především ve zdravotnických zařízeních, ústavech pro seniory nebo pro sociálně slabé či handicapované. Zvláště v USA je samozřejmé, že se člověk z dobře situované vrstvy pravidelně dobrovolnicky angažuje. V našich krajích je povědomí o dobrovolnické práci zatím v plenkách. Jedinci se v nemocnicích či domovech důchodců objevují spíše sporadicky. Řada občanských sdružení či sportovních organizací sice pořádá akce pro ostatní, většinou však jde o podniky, kde sdružení jednou do roka presentují svou činnost případně tradice, které se udržují již po generace. Proto je tak důležité dobrovolnictví, které přináší užitek a výsledky bez velké finanční náročnosti všem stranám, maximálně propagovat a  podporovat.

 

Středočeský kraj tuto výzvu přijal a v roce 2011 vyhlásil anketu Dobrovolník 2011. Nominace mohli na krajský úřad zasílat jednotlivci i místní zastupitelstva. V obci Tachlovice se  obyvatelé s místním úřadem spojily a na základě návrhu občanů nominovalo zastupitelstvo spolek TOPAS, o.s., které se již od roku 1999 stará a o zdejší kulturní a společenský život. I přesto, že nominovaných bylo mnoho a zásluhy všech nemalé, získal ocenění i tachlovický spolek a dočkal se tak uznání, které si za svou dlouholetou činnost zasloužil.

 

Za 12 let své existence hrstka členů spolku zorganizovala více jak 240 akcí pro mladé i staré.Dovedla zorganizovat řadu úspěšných a zajímavých výstav. Tematické expozice zachycovaly například život na vsi před mnoha desítkami let, vánoční či velikonoční tradice, činnost místních zahradníků či kutilů. Své presentace měli i mnozí umělci-amatéři, často malíři či fotografové, kteří svůj koníček ovládají tak dobře, že stojí za shlédnutí. Vedle toho spolek pravidelně pořádá zábavná odpoledne pro děti i taneční večery pro dospělé. Oblíbená jsou společenská setkání seniorů při písničce nebo společné vycházky do okolí a výtvarné dílny, do nichž se zapojí celé rodiny. Spolek TOPAS se zasloužil o udržení a obnovení mnoha tradic, jakými bylo štědrovečerní vytrubování, adventní koncerty, rozsvěcení vánočního stromku, silvestrovská setkání či velikonoční koleda. Letos by rád oživil i tradici stavění a kácení májky. Spolek aktivně spolupracuje s místní školou, myslivci a obcí baráčnickou. Byl iniciátorem akce Občánek na dálku při níž byla podporováno vzdělání chudé indické dívky. Zkrátka TOPAS pořádá akce pro obyvatele Tachlovic i okolí a to napříč věkovým spektrem. Stále se snaží udržet život v obci ve smyslu  občanské soudržnosti a pospolitosti. To vše činní v omezených prostorech nevelký počet jeho členů zcela zadarmo, přičemž hodiny, které se přípravě a následné realizaci věnuje, ani spočítat nelze.

Ve čtvrtek 1.prosince převzali tedy členové spolku na Krajském úřadě Středočeského kraje v Praze čestné uznání, plaketu a upomínkové předměty z rukou hejtmana MUDr. Davida Ratha. Slavnostní předávání cen dobrovolníkům se konalo společně s oceňováním žáků, kteří úspěšně representovali Středočeský kraj ve sportovních, vědomostních a hudebních soutěžích. Toto společné setkání umožnilo mladší generaci poznat osobně lidi, kteří jsou ochotní v současném světě orientovaném na výkonnost a zisk, pracovat zadarmo a přinášet nejen sobě, ale i celé společnosti nemalé hodnoty v podobě zajímavých kulturních a sportovních zážitků. A hlavně přispívají k  příjemnému životu na moderním venkově.

 

Dopis ze Středočeského kraje

Aktuality

 • Kalendář Topas
  S radostí Vám oznamujeme, že Topas po 10-ti letech vydal kalendář Tachlovic. Kdo by měl zájem o koupi prodejní místa jsou obecní úřad Tachlovice, Restaurace Na Vrškách, obecní knihovna, nebo se zeptejte členů spolku :-) Prodejní cena je 80 Kč. Použité fotografie jsou z Tachlovic.
  18. 9. 2017
 • Kurz první pomoci
  Nejste si jisti, zda byste dokázali správně a včas poskytnout první pomoc ? Přijďte se podívat na přednášku o tom jak správně a efektivně postupovat při úrazech dětí i dospělých
  14. 6. 2016
 • Pojďte nám pomoct :)
  Přijďte nám pomoci při přípravě našich akcí - uvítáme každou ruku. Opravdu každou ... :)
  27. 4. 2016

archiv novinek | rss verze

Najděte vašim dětem pohádky online - kreslené pohádky pro děti na jednom místě

Napište nám:
j.hilleova@seznam.cz

Spolupracujeme

Za pomoc při zahradních slavnostech děkujeme firmě Vladeko, která nám bezplatně zapůjčila Zahradní nábytek

Podporujeme projekt Miniškolky seznam fungujích miniškolek v ČR

Weber World s Grily Weber Tachlovice a OC Harfa Praha

Mapa stránek | Copyright © 2008-2024 Topas Tachlovice | Webdesign od nete.cz | Dětská hřiště | Dětská pískoviště | Pergoly | Lávové grily