Staročeské máje

TOPAS > Kontakt a archiv > Přehled akcí 2013 > Staročeské máje

Po loňské úspěšné akci, kdy byla po dlouhé době obnovena tradice Staročeských májí, se už nyní chystají Máje 2013. Konat se budou v sobotu 11.května.

Těžba májky

Stavba májky

Máje 2013.jpg

Máje - prastará tradice oslavující rozpuklé jaro, mládí a radost ze života, se koná v mnoha českých vesnicích v průběhu května. Oproti jiným tradicím vážícím se ke křesťanským svátkům, mají Máje své obdivovatele a následovníky spíše než na Moravě hlavně v Čechách. Právě proto je tato jarní slavnost známá jako Staročeské máje a je možné ji v různých obměnách vidět v mnoha obcích země.

Tradiční pojetí slavností je většinou v rukách mládeže. Ta ve středu obce vztyčí vysokou májku, kterou tvoří smrk s odkorněným dlouhým kmenem, jehličnatou špicí a pentlemi ozdobeným věncem. Zajištění máje vč. její přípravy a vztyčení mají na starost místní chlapci a muži. Ženy a dívky pouze zdobí věnec. Chlapci následně v noci, před konanou hlavní akcí, rozvezou po obci ozdobené mladé břízky, které umístí před domy svobodných dívek. Tím však jejich práce nekončí, protože vztyčenou hlavní májku musí pozorně hlídat. Bývá totiž lákadlem pro chlapce z okolních obcí. Je  pro ně velkou výzvou májku porazit. V ten moment jsou totiž místní zostuzeni a hlavní veselice se nekoná. Druhý den prochází obcí krojovaný průvod, které vede pentlemi ověnčené koňské spřežení s kapelou. Mládežníci u každého domu zvou jeho obyvatele na večerní veselici, připíjí si a v případě, že je v rodině svobodná dívka, zatančí si s ní před domem některý ze svobodných chlapců. Domácí často věnují pořadatelům finanční příspěvek, případně si zakoupí lístek do tomboly. Večer před taneční zábavou je slavnostně pokácena májka. Muži a chlapci se po dopadení na zem utkají  o špičku. Vítěz je pak na kmenu odnášen domů, případně získává taneční sólo na tancovačce a o májku se losuje tombola. Někde se v průběhu dne nebo před taneční zábavou tančí i česká beseda. Tento řadový tanec, který má kořeny v 60.letech 19.století, tančí místní mládež v krojích, které se dědí, stejně jako znalost  choreografie, po generace.

Tradici Staročeských májí se spolek TOPAS pokusil po mnoha desetiletí oživit v loňském roce. Jelikož není mnoho pamětníků, které původní máje v Tachlovicích zažili a hlavně se jejich organizace ujímá jen nevelký počet osob, je pojetí našich Májí upravené na současné možnosti. Loni byla májka postavena s 3 týdenním předstihem, což se  ukázalo jako chyba, protože po celou dobu nebylo možno májku hlídat a byla bohužel předčasně poražena. Nicméně průvod i veselice se konala, ale shánění a zdobení nové májky zkomplikovalo pořadatelům časový harmonogram. Každopádně všechno dobře dopadlo a povoz tažený ozdobeným historickýn traktorem, místo koňského spřežení, vyrazil krátce po poledni do ulic. Snad kvůli tomu, že šlo o novodobý první ročník a málokdo věděl, co od akce očekávat, se průvodu nezúčastnilo mnoho místních. Avšak přijetí v jednotlivých domech, kam skupina dorazila, bylo vždy milé a vstřícné. Večerní taneční zábava, která byla zahájena kácením májky, bojem o špičku a následným odnášením kmene vítězi skupinou přítomných mužů, dopadla velice pěkně. Tančilo se do pozdních nočních hodin pod širým nebem a i díky pěknému počasí přes den i v noci se akce vydařila.

Příprava letošních Májí začala již březnu. Zajistit hudbu, povoz , muzikanty i večerní kapelu zabere spoustu času. Stavba májky je pak naplánovaná na sobotu 4.května. Strom se však musí pokácet, odkornit a dopravit na místo. Toho se ujímají muži. Z jehličí a barevných stuh následně ženy připraví pestrý věnec, který visí pod korunou máje. V sobotu 11.května ve 13 hodin vyrazil průvod od obecního úřadu do vsi. Letos spolek TOPAS opět požádal o pomoc i členy sdružení Veteran Traktor Tachlovice,  kteří  vyzdobí své stroje a zajistí tažení povozu s muzikanty obcí. Z organizačních důvodů nebyly rozdány březové májky svobodným dívkám ani je chlapci neprovázely před domem. Místo toho průvod zastavil u každého domu s přípitkem a pozváním  k večerní zábavě. Lidé si mohli také zakoupit slosovatelný lístek o májku. Dvojice, která zvala byla oblečena do místního kroje a celá delegace tak vypadala velice mile a původně.

Úderem sedmé hodiny večerní se na zelené ploše před tenisovými kurty sešly asi dvě stovky lidí, kteří chtěli vidět porážení tachlovické májky. Její zdobná špička padla pod zkušenými zářezy místních mužů a děti se rozeběhly pro její barevné fáborky. První u ní byl Dominik Kopper, který ukořistil barevnou kytici ze samého vršku. Krátce poté vylosoval pan starosta Mareš vítěze kmene májky. Stal se jím pan Vejvoda. Jelikož se při pádu ulomila zelená špička, losovalo se i o ní. Vítězem se stala paní Holinková.

Poté již začala hrát hudba a přítomní se při ní s dobrým občerstvení bavili až do brzkých ranních hodin. I když počasí letos příliš nepřálo, tachlovické máje se vyvedly.

 

Aktuality

 • Kalendář Topas
  S radostí Vám oznamujeme, že Topas po 10-ti letech vydal kalendář Tachlovic. Kdo by měl zájem o koupi prodejní místa jsou obecní úřad Tachlovice, Restaurace Na Vrškách, obecní knihovna, nebo se zeptejte členů spolku :-) Prodejní cena je 80 Kč. Použité fotografie jsou z Tachlovic.
  18. 9. 2017
 • Kurz první pomoci
  Nejste si jisti, zda byste dokázali správně a včas poskytnout první pomoc ? Přijďte se podívat na přednášku o tom jak správně a efektivně postupovat při úrazech dětí i dospělých
  14. 6. 2016
 • Pojďte nám pomoct :)
  Přijďte nám pomoci při přípravě našich akcí - uvítáme každou ruku. Opravdu každou ... :)
  27. 4. 2016

archiv novinek | rss verze

Najděte vašim dětem pohádky online - kreslené pohádky pro děti na jednom místě

Napište nám:
j.hilleova@seznam.cz

Spolupracujeme

Za pomoc při zahradních slavnostech děkujeme firmě Vladeko, která nám bezplatně zapůjčila Zahradní nábytek

Podporujeme projekt Miniškolky seznam fungujích miniškolek v ČR

Weber World s Grily Weber Tachlovice a OC Harfa Praha

Mapa stránek | Copyright © 2008-2024 Topas Tachlovice | Webdesign od nete.cz | Dětská hřiště | Dětská pískoviště | Pergoly | Lávové grily