Tachlovická hrouda

TOPAS > Kontakt a archiv > Přehled akcí 2013 > Tachlovická hrouda

logo.jpgPrvní víkend v září Tachlovice opět pohltila atmosféra časů dávno minulých. Návštěvníci naší malé vesnice mohli propadnout kouzlu starých traktorů, automobilů a motocyklů, které brázdily pole a silnice počátkem minulého století.

Bránu do historie otevřely v sobotu v 10 hodin staré traktory. Po loňském prvním ročníku  organizátoři, kterými jsou Veterán traktor Tachlovice a spolek TOPAS, navázali na zdařilý start a tak jako v minulém roce připravili pro návštěvníky zajímavý den se zemědělskou tematikou. Na jednom místě soustředili několik desítek motorizovaných pradědečků, kteří člověku pomáhali na poli. Většinu vozidel představovaly traktory, mezi nimiž nechyběly unikáty jako například jeden nejstarších český modelů Svoboda 12, německý krasavec Güldner nebo Fordson s hranatými pásy místo kol.

Nejdůležitějším obdobím pro zemědělce je období žní. Nejen proto, že se jedná o nádhernou podívanou na zlatavé lány, mezi nimiž jako kosatky na moři proplouvají kombajny a traktory, ale jde hlavně o zúročení namáhavé práce lidí, kteří se o půdu a klas intenzivně starají po celý rok. Proto organizátoři pojali letošní ročník jako reálné předvedení prací na poli právě v tomto čase. A jelikož se jedná o výlet do minulosti, začala akce ukázkou ručního sekání kosou, vázáním snopů  a stavění panáků. Následovala ukázka práce staré mlátičky a hrsťovačky. Až poté se představily hluční obři v podobě starých kombajnů s doprovodnými vozy. I letos s vtipnou dobovou scénkou. Na sečení navázala orba, která půdu připravuje k odpočinku a na další sezonu. A podobně jako u sečení se i orba uvedla s nejstaršími pomocníky člověka, kterými byli koně. Pokrok brzy koně nahradil traktory, které převzaly štafetu a předvedly hlavní bod programu. Nešlo však o soutěž ani závod a proto mohli milovníci této staré techniky v klidu pozorovat traktory při práci.

Pokud stroje v práci nebyly,  byly  chronologicky vystaveny, aby si je návštěvníci mohli podrobně prohlédnout. Mezi traktory a kombajny  zaujaly i vozy Tatra ze sbírky pana Milana Horky z Dobříče. Pro děti byly nachystané atrakce a jízda na ponících. Občerstvení zajišťoval spolek TOPAS, který nabízel mimo jiné výborný guláš, šťavnaté řízky a pečenou kýtu. Nechyběl ani stánkový prodej s domácími výpěstky a výrobky a tombola o ceny z domácích kurníků. Příjemnou atmosféru dokreslilo i výborné počasí a úsměvy žen a dívek v krojích, které návštěvníky vítaly hned u vchodové ozdobené brány. Celým dnem provázel na moderátorském postu pan Ing. Vladimír Horák, který se vyzbrojil množstvím  informací a zajímavostí o práci v zemědělství a samozřejmě i o jednotlivých strojích. Část z nich předal i do tištěného programu, který dostávali návštěvníci zdarma.

Oproti loňskému roku se akce přesunula na pole pod Dolejší cestou směrem na Dobříč. Důvodem byl osevní plán zemědělské farmy pana Ing. Zbyňka Michálka, který prostory na akci zapůjčil. Tímto mu pořadatelé ještě jednou vyslovují velký dík, protože bez této nabídky by se akce nekonala. Další poděkování patří obecnímu úřadu za možnost parkování na  obecních pozemcích a finanční dar a místní škole za zapůjčení školní kuchyně. Velice si ceníme i finanční a materiální pomoci Ing. Františka Tůmy, Petra Kováře, Zdeňka Šípka,  firmy VLADEKO a dalších, kteří přispěli svým časem při přípravě celé akce. Bez jejich pomoci by se vše jen těžko zvládlo.

Neděle byla již tradičně vyhrazena jízdě stálosti historických automobilů a motocyklů Tachlovický trojúhelník. Tento již 37.ročník pořádá Veteran Car Club Tachlovice.

Počasí po oba dny vyšlo na jedničku a tak kdo zde byl, jistě prožil poučný a současně zábavný den prosycený typickou vůní spáleného benzínu ( a nafty  ).

Aktuality

 • Kalendář Topas
  S radostí Vám oznamujeme, že Topas po 10-ti letech vydal kalendář Tachlovic. Kdo by měl zájem o koupi prodejní místa jsou obecní úřad Tachlovice, Restaurace Na Vrškách, obecní knihovna, nebo se zeptejte členů spolku :-) Prodejní cena je 80 Kč. Použité fotografie jsou z Tachlovic.
  18. 9. 2017
 • Kurz první pomoci
  Nejste si jisti, zda byste dokázali správně a včas poskytnout první pomoc ? Přijďte se podívat na přednášku o tom jak správně a efektivně postupovat při úrazech dětí i dospělých
  14. 6. 2016
 • Pojďte nám pomoct :)
  Přijďte nám pomoci při přípravě našich akcí - uvítáme každou ruku. Opravdu každou ... :)
  27. 4. 2016

archiv novinek | rss verze

Najděte vašim dětem pohádky online - kreslené pohádky pro děti na jednom místě

Napište nám:
j.hilleova@seznam.cz

Spolupracujeme

Za pomoc při zahradních slavnostech děkujeme firmě Vladeko, která nám bezplatně zapůjčila Zahradní nábytek

Podporujeme projekt Miniškolky seznam fungujích miniškolek v ČR

Weber World s Grily Weber Tachlovice a OC Harfa Praha

Mapa stránek | Copyright © 2008-2024 Topas Tachlovice | Webdesign od nete.cz | Dětská hřiště | Dětská pískoviště | Pergoly | Lávové grily