Velikonoce a vzájemné poznávání

TOPAS > Kontakt a archiv > Přehled akcí 2008 > Velikonoce a vzájemné poznávání
Velikonoce ve znamení vzájemného poznávání

Přestože se o obcích v těsné blízkosti Prahy mluví jako o příměstském anonymním satelitu, kam lidé chodí pouze nocovat a starousedlíci se těžko sžívají s nově nastěhovanými rodinami, nelze takto uvažovat o všech vesnicích obecně. Dobrým příkladem toho, že i silnou výstavbou postižené obce na hranici velkoměsta nejsou jen  shluky domů bez tváře a vlastních tradic, jsou  Tachlovice. Důkaz, že lze společně komunikovat a snadno udržovat staré tradice i ve stále se rozrůstající obci, která  je silně ovlivněna Prahou, jsou letošní Velikonoce.

Prvním znamením, že společně soužití nových občanů se starousedlíky je na dobré cestě byla početná účast mladých maminek a tatínků na Jarních dílnách, kde se společně s dětmi vyráběly velikonoční dekorace na stůl, okno či dveře.  Skóre starousedlíci : nováčci 1:1.  A následovala tradiční koleda o velikonočním pondělí.  I přesto, že počasí příliš nepřálo a občas padla i nějaká ta sněhová vločka, vyrazilo do tachlovických ulic o mnoho více malých koledníků než loni.  Do obce se totiž na počátku roku nastěhovalo 30 mladých rodin. A na vzdor zažitému mýtu, že noví obyvatelé jen těžko vstřebávají životní rytmus obce a že jen obtížně najdou společnou řeč se starousedlíky, tvořila velkou část koledující mládeže právě nová omladina. A děti nešly samy. Často se přidali i rodiče a tak se touto cestou seznamovali sousedé prostřednictvím koledy a ručně pletené pomlázky.

Pár dní nato se na místním úřadě konalo setkání zastupitelů s novými občany. Pan starosta představil územní plán a nejbližší akce, stejně jako nastínil problémy, které obec trápí. Důraz kladl hlavně na přírodu a zeleň, které je sice v okolí Tachlovic relativně dost, ale je třeba ji s výhledem do budoucnosti obnovovat, pěstovat a chránit. Místostarostka představila místní spolky a organizace, školu a obyčeje, které v obci fungují a nastínila možnosti  aktivního zapojení se do společenského života v obci. Následovala diskuse a i přesto, že v jeden okamžik, byla atmosféra mírně napnutá, je celkový dojem z prvního setkání, alespoň ze strany zastupitelů, dobrý. Zájem byl velký a obě strany poznaly, že základem dobře fungující spolupráce je vzájemná komunikace.

Proto každé  setkání které bylo a je uskutečněno, je třeba využít a čerpat z něj. Vždyť kdo by se měl lépe domluvit a  vyjít si vstříc, když ne lidi, kteří spolu žijí na nevelkém území jako je obec.

Aktuality

 • Kalendář Topas
  S radostí Vám oznamujeme, že Topas po 10-ti letech vydal kalendář Tachlovic. Kdo by měl zájem o koupi prodejní místa jsou obecní úřad Tachlovice, Restaurace Na Vrškách, obecní knihovna, nebo se zeptejte členů spolku :-) Prodejní cena je 80 Kč. Použité fotografie jsou z Tachlovic.
  18. 9. 2017
 • Kurz první pomoci
  Nejste si jisti, zda byste dokázali správně a včas poskytnout první pomoc ? Přijďte se podívat na přednášku o tom jak správně a efektivně postupovat při úrazech dětí i dospělých
  14. 6. 2016
 • Pojďte nám pomoct :)
  Přijďte nám pomoci při přípravě našich akcí - uvítáme každou ruku. Opravdu každou ... :)
  27. 4. 2016

archiv novinek | rss verze

Najděte vašim dětem pohádky online - kreslené pohádky pro děti na jednom místě

Napište nám:
j.hilleova@seznam.cz

Spolupracujeme

Za pomoc při zahradních slavnostech děkujeme firmě Vladeko, která nám bezplatně zapůjčila Zahradní nábytek

Podporujeme projekt Miniškolky seznam fungujích miniškolek v ČR

Weber World s Grily Weber Tachlovice a OC Harfa Praha

Mapa stránek | Copyright © 2008-2024 Topas Tachlovice | Webdesign od nete.cz | Dětská hřiště | Dětská pískoviště | Pergoly | Lávové grily